2ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Βροντάδου

«Υποβρύχιο…Μαστίχα»

Στις 24 Μαρτίου του 2015, παραμονή της εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου του 1821, το Νηπιαγωγείο μας ,τίμησε την κα Φαφαλιού Μαρία, μητέρα του σχολείου μας και συγγραφέα του βιβλίου:»Υποβρύχιο…Μαστίχα», με μια πολύ όμορφη και ζεστή εκδήλωση, καθώς της ζητήθηκε να αφηγηθεί το βιβλίο της στα παιδιά. Η ιστορία της Μαστίχας, προϊόντος του νησιού μας, αποτέλεσε σημαντικό παράγοντα κατοχής του νησιού μας από τους Τούρκους και ως εκ” τούτου, το Νηπιαγωγείο θεώρησε σημαντική αφορμή να παντρέψει την επέτειο της επανάστασης του 1821 με την αφήγηση του παιδικού παραμυθιού της κας Φαφαλιού Μαρίας.Την αφήγηση, έντυσε με τη συνοδεία μουσικής η κα Διαμαντάρα Ευτυχία. Το σχολείο γιόρτασε την επέτειο της 25ης Μαρτίου με αυτή την όμορφη εκδήλωση, ταιριάζοντας και την ημέρα με το πρόγραμμα που εκπονεί φέτος και που έχει θέμα του τη Μαστίχα της Χίου. Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Φαφαλιού Μαρία και Διαμαντάρα Ευτυχία για τη συμβολή τους στην εκδήλωση αυτή!